Kategorie
Warszawa w teledyskach

Warszawa w teledyskach

Warszawskie ulice lat 80. w teledysku brytyjskiej grupy The Style Council, która zagrała w 1985 roku w Warszawie i nakręciła teledysk. Dziś to świetna podróż w czasie.

Sami zobaczcie. [su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=k5HfOipwvts” title=”Teledysk z 1985″]

Teledysk rozpoczyna się w klubie jazzowym Akwarium przy ul. Emilii Plater 49, gdzie The Style Council grają koncert dla publiczności. Widać ludzi przy stolikach i przez cały teledysk przewijają się sceny z wnętrz i widok na PKiN z okien tego pierwszego jazzowego klubu w Polsce.

Dziś Akwarium jest przy skwerze Hoovera, a w miejscu dawnej lokalizacji stoi najwyższy warszawski hotel Intercontinental.

Jazda warszawskimi tramwajami rozpoczyna się przy Dworcu Wschodnim. W tle widać słynny blok zwany jamnikiem – ma 508 metrów długości i jest najdłuższym prostym budynkiem w Warszawie.

Nasz bohater biegnie z ul. Markowskiej w ul. Ząbkowską mijając białą kapliczkę z dwuspadowym daszkiem i wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Krzyż został tam postawiony prawdopodobnie przed II wojną światową, a kapliczka pochodzi z jednej z okolicznych kamienic.

Ulica Ząbkowska w tle po lewej stronie Koneser, czyli dawna fabryka wódki, dzisiaj po gruntownej rewitalizacji pełni funkcje mieszkaniową, handlową, biznesową i kulturalną.

Świetna reklama poloneza na elewacji kamienicy wzdłuż ul. Ząbkowskiej. Ul. Stalingradzka to dziś Jagielońska. W ciągu 30 lat pojawiały się tu trzy generacje murali, które w pigułce obrazują nam ewolucję stylu i kompozycji murali reklamowych.

W latach 60. była tu reklama PDT Praga „Kupuj państwowo, a nie prywatnie”, „Najlepiej kupisz w PDT Praga” – w domyśle, lepiej tam niż na bazarze Różyckiego.

W latach 70. były tu cztery sąsiadujące ze sobą reklamy:

  • POLMO FSO z ul. Szwedzkiej
  • POLLENA URODA z wielką szminką
  • POLSKI FIAT
  • UNITRA zakłady telewizyjne z Pragi

W latach 80. wielki czerwony POLONEZ.

Kilka kadrów na pomnik „Czterech śpiących”, czyli pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich wyzwalających Warszawę, stał na Pradze od 1945 do 2011. Obecnie jest depozytem w Muzeum Historii Polski.

Neon JUBILER, wzorowany prawdopodobnie na neonie z ul. Puławskiej 1, zdobił elewacje przy Jerozolimskich 11/19 od lat 80. do roku 2009.

Neon Kwiaty, którego dziś już nie ma. Oprócz niego na rogu elewacji zawieszony był wielki bukiet tulipanów, w teledysku już nieistniejący.

w tle kamienica w Al. Jerozolimskich 31 i na niej czerwony neon kawiarni Kopciuszek, małego lokalu, w którym warto było bywać.

W tle za tramwajem po prawej stronie Universal budynek z 1965 roku, rozebrany na przełomie 2016/2017.